29.10.2021
| Doba čtení:
4 minut
Šperky z wolframu se v poslední době těší velké oblibě u všech příznivců šperků moderního vzhledu s velkou odolností. A není se vůbec čemu divit – wolfram je vskutku výjimečný materiál. Víte, jaké jsou jeho největší benefity? Vše podstatné jsme pro vás sepsali v dnešním článku.
Wolfram – chemický prvek, který má řadu předností
Věděli jste, že ze všech známých kovů má wolfram nejvyšší bod tání a nejvyšší pevnost v tahu? Díky tomu se jedná o extrémně odolný a velmi vzácný kov. Wolframové šperky však nejsou vyrobeny z čistého wolframu, ale z tzv. karbidu wolframu. Čistý wolfram je totiž obtížně opracovatelný, proto materiál, který se používá pro průmyslové užití a na výrobu šperků, je vždy směsí několika prvků. Karbid wolframu je vytvořen spojením wolframu a uhlíku. Výsledkem je velmi jemný prášek, který se smíchá s pojivem jako je nikl nebo kobalt.
Wolframové šperky: Když se půvab snoubí s odolností
Wolframové šperky vynikají extrémní odolností proti poškrábání a mají typicky šedou barvu. Při vyleštění povrchu může tato barva působit až jako světle černá, což šperky činí opravdu vyjímečnými.
Právě díky vysoké životnosti je wolfram vynikajícím materiálem například pro snubní prsteny, které bez nadsázky zaručeně vydrží po celý život, stejně jako vaše neutuchající láska. Oblíbené jsou také například wolframové přívěsky, náramky a další druhy šperků z tohoto materiálu.
Extrémně tvrdý, ale zároveň křehký?
I přes výše zmíněné informace je potřeba zmínit, že karbid wolframu je ve specifických situacích překvapivě poměrně křehký. V případě, že je na prsten vyvolán nepřiměřený tlak, pak na rozdíl od prstenů ze zlata nebo platiny, které se poškodí deformací, může prasknout.
Nemusíte mít však žádné obavy – při běžném nošení není prakticky možné wolframové šperky poškodit, pokud na prsten nebude vyvinuta skutečně extrémní síla nebo např. neupadnou z výšky na tvrdou podložku (dlažbu apod.) Například muži pracující v průmyslu, při obrábění kovů nebo často manipulující s těžkými náklady si právě z těchto důvodů vybírají snubní prsteny z wolframu, protože jsou takřka nepoškoditelné.
Výhody wolframu jasně a přehledně
Vysoká tvrdost
Wolframové snubní prsteny prakticky není možné poškrábat.
Nezpůsobuje alergie
Wolframové šperky jsou vyrobeny ze směsi karbidu wolframu a niklu. Zatímco nikl obsažený v bižuterních slitinách může u některých lidí způsobovat alergie, množství niklu v karbidu wolframu je velmi nízké, protože nezpůsobuje alergie.
Kvalita za rozumnou cenu
V porovnání se snubními prsteny ze zlata můžete wolframové šperky pořídit za velmi dostupné ceny.
Nevýhody wolframu aneb na co si dát pozor
Nelze měnit velikost prstenů
Prsteny z wolframu nelze dodatečně upravovat (zmenšovat, zvětšovat).
Dražší rytina
Rytinu do snubních prstenů lze zhotovit pouze za pomocí speciálního typu laseru. Cena takové rytiny je tedy vyšší než u běžných kovů (zlata, stříbra, oceli nebo titanu).
Relativně křehký
Prsteny z wolframu nejsou nezničitelné, zato jsou však nepoškrabatelné. Jejich tvrdost je stejně jako u jiných tvrdých materiálů jako je např. diamant nebo keramika vyvážena relativní křehkostí. Pokud budete prsteny trvale nosit, pak toto riziko minimalizovat. Pokud se však rozhodnete prsten odkládat např. při práci nebo před spaním je třeba pečlivě dbát na to, aby vám prsten neupadl na tvrdou podložku (dlažbu apod.) V takovém případě totiž může dojít k poškození prstene (rozlomení nebo vyštípnutí).
Hodnocení wolframu od redakce Šperky4U
Zajímá vás porovnání s ostatními materiály? Podívejte se náš velký přehled nejčastějších materiálů používaných u šperků.