29.10.2021
| Doba čtení:
4 minut
Chirurgická ocel je stálicí mezi šperkařskými materiály. Vděčí za to především své poměrně nízké ceně, trvanlivosti, ušlechtilému vzhledu a vysoké odolnosti . Pojďte se spolu s námi dozvědět o chirurgické oceli maximum informací, abyste zjistili, zda je tím pravým materiálem pro vaše šperky.
Složení, které udává charakteristiku
Abyste lépe pochopili, proč je chirurgická ocel tolik unikátní, je potřeba si nejprve říct něco o jejím složení a základních vlastnostech.
Chirurgická ocel je slitina kovů, konkrétně pak železa, uhlíku a chromu a dalších kovů. Přítomnost chromu zajišťuje příznačný jasný, lesklý, a vysoce odolný nerezavějící povrch. Další kovy jako je mangan či nikl se pak postarají o výsledný studený a elegantní vzhled.
Ačkoliv je chirurgická ocel extrémně odolná, jedná se také o poměrně lehký kov. Ať už tedy zvolíte jakékoliv šperky z oceli, můžete si být jistí, že se budete při jejich nošení cítit velmi pohodlně, protože budou lehké jako pírko.
Díky svému složení šperky z chirurgické oceli také nevyžadují žádnou dodatečnou povrchovou úpravu jako například rhodiování, které se zpravidla využívá například u stříbra pro zvýšení odolnosti proti poškrábání a narušení povrchu.
Typické vlastnosti chirurgické oceli? Vysoká životnost, odolnost a krásný vzhled
Z podstaty svého složení je chirurgická ocel také velmi odolná vůči poškrábání, korozi a opotřebení. Díky tomu vypadají přívěsky , prsteny či náušnice z chirurgické oceli fantasticky i po letech nošení.
Kromě vysoké trvanlivosti a odolnosti vůči poškrábání jsou šperky z chirurgické oceli také cenově velmi dostupné. Ačkoliv se jejich vzhled nápadně podobá vzhledu platiny, jejich cena je nesrovnatelně nižší.
Šperky z chirurgické oceli jsou také šetrné k životnímu prostředí. Při jejich výrobě vzniká mnohem méně odpadu a je použito méně energie než na výrobu jiných kovů. Chirurgická ocel je také mimo jiné 100% recyklovatelná. Z jakých druhů šperků z chirurgické oceli a typů úprav lze vybírat?
Na výběr máte opravdu pestrou škálu různých stylů ocelových šperků. Od klasických tvarů až po více či méně známé motivy či abstrakce.
Kromě toho si můžete vybrat také z několika druhů povrchových úprav – od zrcadlového lesku až po matnou nebo naopak broušenou úpravu.
Mezi nejoblíbenější druhy šperků patří
Náušnice z chirurgické oceli
prsteny z chirurgické oceli
přívěsky z chirurgické oceli
Výhody chirurgické oceli jasně a přehledně
Všechny šperky z chirurgické oceli jsou
hypoalergenní – nevyvolávají žádné alergické reakce
barevně stálé – nemění svoji barvu ani po letech nošení
vysoce odolné vůči oděru a poškrábání
cenově dostupné
Nevýhody chirurgické oceli aneb na co si dát pozor
Abychom nemluvili jen v superlativech, je pro úplnost potřeba zmínit také nedostatky tohoto materiálu. Jaké jsou ty nejzásadnější?
nelze upravovat velikosti prstenů
šperky z oceli obvykle obecně nelze opravovat
po letech nošení, mohou prsteny z chirurgické oceli ztratit svůj původní lesk – tento problém lze snadno odstranit opakovaným rozleštěním povrchu
Hodnocení chirurgické oceli od redakce Šperky4U
Zajímá vás porovnání s ostatními materiály? Podívejte se náš velký přehled nejčastějších materiálů používaných u šperků .